مقالات - مربوط به مهد کودک و خانه بازی

چند نکته در مورد استفاده از صندلی ماشین برای کودک

Croppedimg 698688339

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

هیچ وسیله ایمنی به اندازه صندلی ماشین کودک برای ایمنی کودکان اهمیت ندارد. در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۲۰.۰۰۰ کودک زیر ۱۲ سال در تصادفات رانندگی در آمریکا مصدوم شدند که ۶۶۳ نفر از آن‌ها متاسفانه فوت کردند. در واقع تصادفات وسیله نقلیه مهم‌ترین علت مرگ در میان کودکان اعلام شده است. به عقیده کارشناسان صندلی کودک می‌تواند خطر مرگ در تصادفات رانندگی را تا ۷۱ درصد کاهش دهد.

با این وجود هنوز هم بعضی از والدین به دلیل بی‌اطلاعی یا دلایل دیگر یا از صندلی ماشین کودک استفاده نمی‌کنند یا به درستی از آن استفاده نمی‌کنند. در این مقاله قصد داریم به برخی از اشتباهاتی که والدین در مورد صندلی ماشین کودک مرتکب می‌شوند اشاره کنیم.

تنظیم نادرست صندلی ماشین کودک

صندلی ایمنی کودک

هر چند که نصب صندلی ماشین کودک بسیار آسان است اما گاهی اوقات والدین به دلیل کم توجهی صندلی کودک را به درستی روی صندلی خودرو تنظیم نمی‌کنند. برای مثال، ممکن است صندلی کودک در زاویه نادرست نصب کنند یا از کمربند ایمنی اشتباه برای محکم کردن آن استفاده کنند. به یاد داشته باشید همراه صندلی ماشین کودک همیشه یک دفترچه راهنما وجود دارد که کاملا نحوه نصب و محکم کردن صندلی را توضیح داده است. کافی است تنها چند دقیقه آن را مطالعه کنید تا از نصب صحیح صندلی کودک مطمئن شوید.

برداشتن زودتر از موقع صندلی ماشین کودک

دسته بندی صندلی کودک ماشین

بیشتر بخوانید:

کارشناسان ایمنی حمل و نقل توصیه می‌کنند والدین حداقل تا دو سالگی کودک یا این که کودک به قد و وزنی رسیده باشد که بتواند تعادل خود را حفظ کند از صندلی ماشین استفاده کنند. ضمن این که روی بعضی از صندلی‌های ماشین حد مجاز قد و وزن برای استفاده از آن نوشته شده است. تحقیقات نشان می‌دهد ۴۰ درصد از والدین زودتر از موقع صندلی کودک را از داخل ماشین برمی‌دارند.

نبستن بند بالای صندلی ماشین کودک

صندلی کودک ماشین

بر اساس تحقیقات یکی از ویژگی‌های ایمنی در صندلی ماشین که کمتر به آن توجه می‌شود بند بالای صندلی است. معمولا این بند از پست صندلی ماشین کودک بیرون می‌آید و به این دلیل تعبیه شده است که در هنگام تصادف از به جلو پرت شدن جلوگیری کند. اما مشکل اینجا است که بیش از ۶۴ درصد والدین از این بند استفاده نمی‌کنند و بقیه والدین هم که از آن استفاده می‌کنند آن را به درستی تنظیم نمی‌کنند.

شل بستن بندهای شانه‌ای صندلی کودک

صندلی ماشین کودک

یکی دیگر از غفلت‌های والدین در مورد صندلی کودک نبستن یا شل بستن بندهای شانه‌ای است. بعضی از بچه‌ها ممکن است اعتراض کنند که بندهای شانه خیلی تنگ و سفت است و به همین دلیل والدین ترجیح می‌دهند این بندها را شل ببندند یا اصلا در جای مخصوص خود که معمولا در زیر بغل قرار گرفته محکم نکنند. اما فراموش نکنید همان طور که دلتان نمی‌خواهد با سفت بستن آن به کودک خود صدمه بزنید، با بی توجهی و شل بستن آن ممکن است در اثر تصادف به او صدمه بیشتری وارد شود. برای این که ببینید بند به اندازه کافی سفت است یا نه کافی است فاصله بین قفسه سینه و بند را بسنجید؛ اگر بیش از چهار انگشت فاصله داشت باید بند را محکم‌تر ببندید.

پوشاندن لباس‌های ضخیم زمستانی به کودک

صندلی ماشین کودک

بیشتر بخوانید:

یکی از مواردی که والدین معمولا در فصل‌های سرد به آن توجه نمی‌کنند این است که کودک خود را با لباس و کاپشن‌های ضخیم و کلفت روی صندلی کودک قرار می‌دهند.

این لباس‌های ضخیم باعث می‌شود آن مقدار فاصله‌ای که بین بدن کودک و کمربندهای صندلی کودک وجود دارد پر شود و کمربندهای صندلی ایمنی کودک به خوبی محکم نشود و همین فاصله اضافی عملا باعث می‌شود نقش صندلی ایمنی کودک در تصادفات بی‌فایده باشد و کودک در هنگام حادثه به جلو پرت شود. پس نکته‌ای که والدین باید به آن توجه کنند قبل از این که کودک را درون صندلی قرار دهند لباس‌های کلفت و پشمی آن‌ها را در بیاورند.

انواع صندلی کودک ماشین

گاهی اوقات فراموش می‌کنیم کودک در حال رشد است و خیلی زودتر از آن که فکرش را بکنیم صندلی ماشین کودک برای او کوچک می‌شود. هر سه ماه یا شش ماه بهتر است قد و وزن کودک خود را با محدودیت‌هایی که رو صندلی ماشین کودک نوشته شده چک کنید تا متوجه شوید آیا صندلی ماشین برای کودک شما کوچک شده است یا نه. گاهی اوقات نیاز است تا کمی بندهای صندلی را جابجا کنیم و گاهی نیاز است به طور کلی از یک صندلی ماشین جدید که مناسب سن و اندازه کودکمان است استفاده کنیم.

اگر شما هم برای کودک خود صندلی ماشین تهیه کرده‌اید و در طی استفاده از آن چیزهای جدیدی یادگرفته‌اید می‌توانید با والدین دیگر به اشتراک بگذارید.

منبع خیر : اقتصاد ایران[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید